Biografia

Łukasz Ratajczak - tenor

Biografia

tel: +48 502 109 664
e-mail: lukaszratajczak92@wp.pl

Urodził się w Bydgoszczy. Jest absolwentem studiów I stopnia Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz studiów II stopnia Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. dra. hab. Janusza Ratajczaka. Podczas pięciu lat nauki na studiach, młody artysta dał się już poznać na scenach i estradach koncertowych w kraju i za granicą. Występował Niemczech, Austrii i Kazachstanie. Zadebiutował jeszcze na studiach rolą Boniego w "Księżniczce czardasza" Emmericha Kalmana wystawianej w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w 2016 roku.

Łukasz Ratajczak brał udział w wielu kursach wokalnych m.in. w Mistrzowskim Kursie profesora Andrzeja Żarneckiego w Łodzi w 2013 roku, w Mistrzowskim Kursie Wokalnym profesora Włodzimierza Zalewskiego w Rheinsbergu w 2014 roku, Kursie Techniki i Interpretacji Wokalnej prowadzonego przez profesora Piotra Kusiewicza w Kamieniu Pomorskim w 2014 roku, w Mistrzowskim Seminarium Wokalnym w Bydgoszczy w 2014 roku oraz w Masterclass podczas Internationale Sommerakademie Unieversität Mozarteum Salzburg w Salzburgu w 2015 roku prowadzonych przez profesor Helenę Łazarską.

 

Ważnymi osiągnięciami są nagrody:

 • „Lider 2012” za Wydarzenie Kulturalne Roku w Złocieńcu za spektakl „Zemsty nietoperza” wystawianym przez Filharmonie im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie.
 • Nagroda Specjalna za wykonanie pieśni R.Straussa ,,Zueignung” na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie w 2014 roku.
 • Nagroda orkiestry na I Turnieju Tenorów organizowanym przez Polską Filharmonie Sinfonia Baltica w Słupsku w 2016 roku. 
 • Nagroda główna na I Turnieju Tenorów „Tenoriada” organizowanym przed Filharmonie Pomorską im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy w 2018 roku. 
 • 3 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Operetkowym im. Iwony Borowickiej w Krakowie w 2018 roku.
 • Laureat złotej róży w VII Bitwie Tenorów na Róże organizowanej przez Fundacje StartSmart w 2020 roku. Konkurs transmitowany był w TVP Kultura oraz TVP HD. 

 

 

Jako solista współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi, Warszawską Operą Kameralną, Operą Krakowską, Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku i Teatrem Muzycznym w Lublinie. Występował również na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego w Poznaniu. Od 1 września 2016 roku jest nauczycielem śpiewu w Państowej Szkole Muzycznej im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu. 

 

 

Recenzje

 • Łukasz Ratajczak jako Koloman Żupan dysponuje świetnym nerwem scenicznym, wyczuciem efektu i ogromnym temperamentem, co sprawiło, iż stał się obok hrabiny czołową postacią spektaklu.

  - Marek Zabiegaj i Bogdan Zabiegaj, „Słowo Krakowa”, nr 4/2017
 • Wśród licznych epizodów największe uznanie wzbudza kreacja Johna Styksa (Łukasz Ratajczak)

  - Łukasz Rudziński, m.trojmiasto.pl/kultura, 13.04.2018
 • Łukasz Ratajczak (John Styks) - Swoją tenorową partię technicznie zaśpiewał bardzo pewnie i wyraźnie, a postać służącego (byłego barona) zagrał wprost genialnie. Wspaniale zaśpiewał arię "Quand j`etais roi de Beotie". Nie ma, co się rozwodzić tylko należy powiedzieć, że stworzył partię nadzwyczaj pięknie tak, jak tylko można sobie to wymarzyć. Wielkie gratulacje!

  - Oskar Świtała, sympatycysztuki.pl, 26-04-2018